Späť

Vernisáž výstavy „Upír Nosferatu“

Oravský Podzámok 14.06.2022 Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo v spolupráci so Spojenou strednou umeleckou školou v Nižnej nad Oravou na Oravskom hrade výstavu pod názvom „Upír Nosferatu.“

V roku 1922 použil nemecký režisér Fridrich Wilhelm Murnau skalnú pevnosť Oravského hradu, ako filmovú kulisu pre nemý čiernobiely hororový príbeh „Nosferatu- Symfónia hrôzy“, ktorý vychádza  zo slávneho Stokerovho románu Drakula. Hlavnou témou prác je bohatý šľachtic upír Orlok na Oravskom hrade. Študenti využili príležitosť zviditeľniť sa a komunikovať cez svoje práce s návštevníkmi najnavštevovanejšieho hradu Slovenska.  Pre mladých ľudí je to jedinečná príležitosť otvoriť množstvo pomyselných dverí  do poznania zákulisia inšpiratívnej, tvorivej a zaujímavej práce v kreatívnom svete,  a tak zachytiť všetko podstatné.

„ Je to už druhá spoločná výstava študentov Spojenej strednej umeleckej školy v Nižnej nad Oravou na Oravskom hrade. Pedagógovia Zuzana  Gráciková, Zuzana Anderková, Katarína Parisová, Ľubica Rončáková, Marek Medvecký a Miroslav Knap, pripravili výstavu študentských grafických prác, ktorá je  venovaná 100. výročiu sfilmovania jedného z najslávnejších filmov v histórii svojho vzniku.  Výstava diel prináša prienik do fantázie študentov. Pozostáva z kolekcie viac než 40 grafických prác, ktorého jadro tvorí  filmový grafický plagát. Vizuál predáva, preto je veľmi dôležité mať okrem zaujímavého obsahu aj údernú grafiku. Príťažlivé námety, zaujímavé grafické riešenia, zapamätateľný rukopis, vizuálne a funkčné spracovanie, to všetko v sebe zahŕňa grafický dizajn, ktorému sa študenti venujú,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.

Výstavu budú môcť návštevníci vidieť v najvyššej časti Oravského hradu v Citadele od 14. júna 2022 a ž do konca augusta.

 

Zdroj:

Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava

www.oravskemuzeum.sk