Zemianska kúria

Kópia zemianskej kúrie z Vyšného Kubína v správe Oravského múzea sa nachádza v Múzeu oravskej dediny v Brestovej. Zemianska kúria bola pozoruhodným sídlom príslušníkov zemianskeho rodu Meško, ktorým poskytovala reprezentatívne a pohodlné bývanie ešte začiatkom 16. storočia. Murovaná časť zemianskej kúrie vežovitého charakteru vznikla pravdepodobne už v roku 1520 a súčasný tvar nadobudla v 18. storočí zrubovou prístavbou. Radí sa medzi neskoro renesančné stavby. Je zariadená v čiastočne dobovom štýle zemianskej rezidencie so salónikom.

Prostredníctvom vzácnych exponátov zo zbierkového fondu Oravského múzea, odboru histórie a etnografie, prezentuje honosne zariadený interiér zemianskeho obydlia. V rámci sociálnych rozdielov približuje komfort životných potrieb nižšej šľachty – zemianstva na Orave. Historický nábytok oravských zemianskych rodov z Dolnej Oravy, ktorý je vystavený v zemianskej kúrii pochádza z prelomu 19. a začiatku 20. storočia. V kúrii je inštalovaná expozícia reflektujúca Oravské zemianstvo. Táto expozícia poskytuje návštevníkom možnosť oboznámiť sa s históriou, erbami, životom, kultúrou, ale aj súčasnými aktivitami oravských zemianskych rodov.

Ak sa rozhodnete navštíviť Západné Tatry, určite nevynechajte Múzeum oravskej dediny v Brestovej a v ňom situovanú zemiansku kúriu.

Interiér kúrie