Pamätný dom Martina Kukučína v Jasenovej

Pamätný dom slovenského realistického spisovateľa, dramatika a lekára Martina Kukučína (17.5. 1860 Jasenová – 21.5. 1928 Pakrac, Chorvátsko) stojí v dedine Jasenová, vzdialenej 5 km od Dolného Kubína. Zachoval sa najmä zásluhou rekonštrukcie v roku 1960, kedy bol aj sprístupnený verejnosti.

Dal ho postaviť spisovateľov otec Ján Bencúr v roku 1856. Dom s hospodárskymi budovami tvorí uzavretý celok, ktorý svojím vnútorným i vonkajším vzhľadom sprítomňuje prostredie, v ktorom sa narodil a vyrástol významný slovenský prozaik Martin Kukučín.

V roku 2010 pri príležitosti 150. výročia narodenia Martina Kukučína pristúpilo Oravské múzeum k obnove areálu a expozície spolu s doplnením dovtedy absentujúcej literárnej časti. Vstupný priestor približuje život v Jasenovej na prelome 19. a 20. storočia.

Predná izba a kuchyňa pamätného domu Martina Kukučína sú zariadené dobovým dedinským nábytkom tak, ako to bolo za spisovateľovho života. V ďalších dvoch miestnostiach je obrazom a slovom priblížený ahasverovský osud, ale najmä jeho rozsiahla literárna tvorba. Expozíciu dotvárajú niektoré vydania Kukučínových literárnych prác vybraných z takmer 100 poviedok, noviel, čŕt a rozprávok. Patria tu aj tri divadelné hry, cestopisy a viacero rozsiahlych románov. V hospodárskej budove a prístrešku pri vchode sú inštalované pracovné nástroje a náradie, ktoré boli používané pri poľnohospodárskych prácach a pri zabezpečení chodu domácnosti.

V tesnom susedstve areálu, v blízkom parku, je socha Martina Kukučína v nadživotnej veľkosti od akad. sochára Jána Kulicha.

Otváracie hodiny

Vážení návštevníci,
v prípade Vášho záujmu o prehliadku Rodného domu M. Kukučína v Jasenovej, v mesiacoch november a december t.r., rezervujte si vstup vopred telefonicky na t.č. 0908 130 841.

Rezervácia vstupu je možná telefonicky len v pracovných dňoch.

15. 4. - 30. 6. a 1. 9. - 31. 10.
Deň Otváracie hodiny
Pondelok - piatok 7:30 - 15:30 h
Sobota - Nedeľa len vopred ohlásené skupiny
1. 7. - 31. 8.
Deň Otváracie hodiny
Pondelok Zatvorené
Utorok - Nedeľa 8:00 - 15:00 h

Vstupné

Lístok Cena
Deti do 6 r. Zdarma
Deti nad 6 r., študenti, dôchod., ŤZP 1,- €
Dospelí 2,- €

Kontakt

Mobil

+421 908 130 841

Z dôvodu absentujúceho internetového pripojenia je možná len telefonická rezervácia prehliadky.

Ako sa k nám dostanete?