Literárna expozícia P. O. Hviezdoslava

Dňa 13. novembra 1954, v deň 33. výročia Hviezdoslavovho pohrebu,  bolo oficiálne otvorené Literárne múzeum P. O. Hviezdoslava. Sídlom múzea a literárnej expozície P. O. Hviezdoslava sa stala historická budova Čaplovičovej knižnice na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne. Oproti budove Čaplovičovej knižnice sa nachádza dom, v ktorom počas pobytu v Dolnom Kubíne Hviezdoslav žil.

Literárne múzeum, nazývané aj Hviezdoslavovo múzeum, bolo v roku 1980 zlúčené s Oravským vlastivedným múzeum a vzniklo Oravské múzeum, pod ktoré patrí literárna expozícia P. O. Hviezdoslava dodnes.

Literárna expozícia v troch miestnostiach približuje život a tvorbu jedného z najvýznamnejších realistických, lyricko-epických autorov slovenskej literatúry z prelomu 19. a 20. storočia – básnika, dramatika, prekladateľa a advokáta Pavla Országha Hviezdoslava (2.2. 1849 Vyšný Kubín – 8.11. 1921 Dolný Kubín). Textový a obrazový materiál je doplnený originálnymi osobnými pamiatkami z pozostalosti básnika Pavla Országha Hviezdoslava.  Je to jeho pracovňa, časť salónu, odev, dary k životným jubileám a množstvo predmetov osobnej potreby. Expozíciu dopĺňajú art protisy akad. maliarky Evy Trizuljakovej, inšpirované Hviezdoslavovým lyrickým cyklom Krvavé sonety a dobový nábytok.

Pred budovou Čaplovičovej knižnice sa nachádza monumentálne dielo akad. sochára Fraňa Štefunku, bronzová socha P. O. Hviezdoslava v nadživotnej veľkosti. Vedľa sochy sú štyri ležaté kvádre s reliéfnou výzdobou a textami zo štyroch oblastí Hviezdoslavovej tvorby.

Otváracie hodiny

Vážení návštevníci,

oznamujeme Vám, že vo štvrtok 13. januára 2022 budú Literárna expozícia P. O. Hviezdoslava a expozícia Čaplovičovej knižnice v Dolnom Kubíne zatvorené v čase 8.00 – 12.00 hod. z dôvodu auditu odborných pracovníkov múzea. Ďakujeme za pochopenie.

Literárna expozícia P. O. Hviezdoslava a expozícia Čaplovičovej knižnice sú pre verejnosť otvorené nasledovne:  Pondelok – Piatok v čase 8. 00 – 16.00 h., Sobota – Nedeľa zatvorené (možnosť telef. rezervácie vstupu cez víkend do piatku do 16.00 h. na t.č. 0905240320).

Vstupy do expozície sú každú celú hodinu (9.00, 10.00 atď.). Pri prehliadkach expozícií dodržiavajte pravidlá R.O.R.: rúško/prekrytie dýchacích ciest, odstupy počas prehliadky a dezinfekcia rúk pri vstupe. Ďakujeme za pochopenie.

 

1.11. - 30.4.Otváracie hodiny1.5.-30.10.Otváracie hodiny
pondelok - piatok8.00 - 16.00 hpondelok - piatok8.00 - 16.00 h
sobota - nedeľalen vopred ohlásené skupinysobota - nedeľalen vopred ohlásené skupiny

Vstupné

Typ vstupenkyCenaZvýhodnené vstupné (Literárna expozícia P.O.H. + Expozícia Čaplovičovej knižnice)
Deti do 6 r., sprievod ZŤP-SZdarmaZdarma
Deti nad 6 r., študenti, dôchod., ŤZP1,50 €2 €
Dospelí3,00 €4 €
Rodinné vstupné
Typ vstupenkyCena
2 dospelí + 3 a viac detí*7,50 €
+ každé ďalšie dieťa*Zdarma

*dieťa vo veku od 6 do 15 rokov, ktoré sa preukáže platným dokladom – cestovný pas, preukaz poistenca

Poskytované zľavy

  • Deti do 6 rokov majú vstup do expozície voľný, okrem vstupu na kultúrne podujatie, ktoré je spoplatnené.
  • Žiaci a študenti základných a stredných škôl majú zľavu 50% zo vstupného na základe veku (do 15 rokov), ktorí sa preukážu platným cestovným pasom alebo preukazom poistenca.
  • Študenti stredných a vysokých škôl majú 50% zľavu iba na základe platného preukazu ISIC alebo študentského preukazu.
  • Dôchodcovia majú nárok na 50% zľavu na základe predloženého OP alebo cestovného pasu od 60 rokov.
  • Ťažko zdravotne postihnutí majú nárok na 50% zľavu na základe platného preukazu ŤZP.
  • ŤZP-S-sprievod majú 100% zľavu na základe platného preukazu.

Kontakt

Ako sa k nám dostanete