Tri hodiny trvala cesta záchranárom ku Goralskej drevenici na Sedle Beskyd v Oravskej Lesnej

Oravský Podzámok,  17.1.2019  –  Oravské múzeum, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sa niekoľko dní nevedelo dostať do expozície Goralskej drevenice na sedle Beskyd. O pomoc požiadali Hasičský a záchranný zbor SR. Profesionálni hasiči sa tam pre hlboký sneh, miestami až dva metre,  na pásovej štvorkolke nedostali. Záchranný zbor Orava Rescue system ponúkol pomoc a štyri snežné skútre  vo večerných hodinách vyštartovali zo stanice Tanečník. Jazda nebola možná po telese železničnej trate ,kvôli množstvu spadnutých stromov, a tak zvolili najvhodnejšiu trasu po lúkach. Cesta na 3km vzdialené sedlo trvala skoro tri hodiny. Bola tma a hmlou znížená viditeľnosť. Počas cesty snežné skútre v náročnom teréne viackrát zapadli, bolo potrebné ich vyhrabať a nájsť vhodnú technológiu jazdy. „Cesta bola veľmi namáhavá, niekoľkokrát sme zapadli a ostali sme v snehových závejoch a skútre sme museli doslova vykopávať zo snehu. Boli sme šťastní, keď sme sa dostali na sedlo Beskyd“, povedal Igor Janckulík.

Po príchode ku Goralskej drevenici skontrolovali stav krovu a strechy a vzhľadom na nočnú hodinu a vyčerpanie situáciu zhodnotili, že sa v prácach bude pokračovať v nasledujúcich dňoch.

„Chcem poďakovať všetkým obetavým záchranárom, že sa vôbec do takto ťažko prístupného terénu vybrali.  Bolo to skutočne veľmi náročné. Som šťastná, že sa nikomu nič nestalo a že zatiaľ žiadne škody na majetku nevznikli. Čaká nás veľa práce, preto odkazujem všetkým návštevníkom, že sprístupnenie Oravskej lesnej železnice bude ešte nejaký čas trvať“, povedala Mária Jagnešáková.

Vážení návštevníci.

Oznamujeme vám, že z dôvodu sanácie vnútorného brala Oravského hradu, bude  dňa 18.10.2019 Oravský hrad v čase od 11.30 h. pre verejnosť zatvorený až do odvolania. Za priaznivých poveternostných  podmienok budú v uvedený deň prebiehať práce za pomoci využitia vrtuľníka. Oravský hrad bude pre verejnosť otvorený  v sobotu 19.10.2019.

Dear visitors.

Due to restoration of the inner reef of the Orava castle, the castle will be in 18.10.2019 for the tourists closed. If good weather conditions will happen,  works on the castle reef would be done with help of a helicopter. The castle sholuld be reopened in saturday 19.10.2019.