Tri hodiny trvala cesta záchranárom ku Goralskej drevenici na Sedle Beskyd v Oravskej Lesnej

Oravský Podzámok,  17.1.2019  –  Oravské múzeum, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sa niekoľko dní nevedelo dostať do expozície Goralskej drevenice na sedle Beskyd. O pomoc požiadali Hasičský a záchranný zbor SR. Profesionálni hasiči sa tam pre hlboký sneh, miestami až dva metre,  na pásovej štvorkolke nedostali. Záchranný zbor Orava Rescue system ponúkol pomoc a štyri snežné skútre  vo večerných hodinách vyštartovali zo stanice Tanečník. Jazda nebola možná po telese železničnej trate ,kvôli množstvu spadnutých stromov, a tak zvolili najvhodnejšiu trasu po lúkach. Cesta na 3km vzdialené sedlo trvala skoro tri hodiny. Bola tma a hmlou znížená viditeľnosť. Počas cesty snežné skútre v náročnom teréne viackrát zapadli, bolo potrebné ich vyhrabať a nájsť vhodnú technológiu jazdy. „Cesta bola veľmi namáhavá, niekoľkokrát sme zapadli a ostali sme v snehových závejoch a skútre sme museli doslova vykopávať zo snehu. Boli sme šťastní, keď sme sa dostali na sedlo Beskyd“, povedal Igor Janckulík.

Po príchode ku Goralskej drevenici skontrolovali stav krovu a strechy a vzhľadom na nočnú hodinu a vyčerpanie situáciu zhodnotili, že sa v prácach bude pokračovať v nasledujúcich dňoch.

„Chcem poďakovať všetkým obetavým záchranárom, že sa vôbec do takto ťažko prístupného terénu vybrali.  Bolo to skutočne veľmi náročné. Som šťastná, že sa nikomu nič nestalo a že zatiaľ žiadne škody na majetku nevznikli. Čaká nás veľa práce, preto odkazujem všetkým návštevníkom, že sprístupnenie Oravskej lesnej železnice bude ešte nejaký čas trvať“, povedala Mária Jagnešáková.

Oravský hrad & Oravská lesná železnica

SK: Vážení návštevníci, dovoľujeme si Vás upozorniť, že expozície Oravský hrad v Oravskom Podzámku a Oravská lesná železnica v Oravskej lesnej sú z dôvodu každoročnej plánovanej údržby v mesiaci apríl zatvorené s výnimkou veľkonočných sviatkov.

Tešíme sa na Vašu návštevu počas Thurzových slávností (27.-28.4.2019) na Oravskom hrade a na podujatí Keď odfúkne lokomotíva (12.5.2019) na Oravskej lesnej železnici.

ENG: Dear visitors, we would like to inform you that due to annual scheduled maintenance works, the Orava Castle and Orava Forest Railway will be closed throughout the month of April, except Easter holidays.

We are looking forward to welcoming you back at Orava Castle during the season-opening Thurzo Festival (27 – 28 April 2019) and during the event When The Locomotive Steams (12 May 2019) at Orava Forest Railway.