Snehová kalamita na Oravskej lesnej železnici

Oravský Podzámok, 4.2.2022 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, vo svojej expozícii na Oravskej lesnej železnici v posledných dňoch rieši snehovú kalamitu. Oravská lesná železnica meria 3,6 km a nachádza sa  v najchladnejšej a najsevernejšej obci Slovenska – Oravská Lesná.
„Za posledné dni na Orave napadlo veľké množstvo snehu a pracovníci na Oravskej lesnej železnici každý deň od skorého rána pracujú s lopatami a aj za pomoci mechanizmov, aby sme mohli areál a železnicu sprístupniť návštevníkom. Mali sme naplánované, že už od piatku 04.02. a počas celého víkendu , kedy  žiaci a študenti majú polročné prázdniny, bude železnica sprístupnená pre verejnosť. Bohužiaľ situácia je oveľa komplikovanejšia , horná stanica Sedlo Beskyd je stále ešte neprístupná a zaviata snehom. Železnica sa nachádza v náročnom  horskom teréne, preto odstránenie snehu z trate je náročné na čas i fyzickú kondíciu. Bez techniky, ktorou múzeum na šťastie disponuje,  by to bolo nemožné. Trať sa musí prepluhovať a  následne na  kritických úsekoch frézovať. Mantinely popri trati na niektorých miestach dosahujú výšku aj dva metre. Veríme, že sa nám podarí situáciu dostať pod kontrolu a po ustálení počasia budeme schopní Oravskú lesnú železnicu sprístupniť všetkým záujemcom,“ povedala riaditeľka Oravského múzea.

Zdroj:  Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava