Slovenský deň v Krakove

Oravský Podzámok 27.8. 2018 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sa dňa 17.8.2018 zúčastnilo „Slovenského dňa“, ktorý bol súčasťou 42. Medzinárodného festivalu ľudového umenia v Krakove. Organizátorom „slovenského dňa“ je  Generálny konzulát SR v Krakove v spolupráci so zahraničným zástupcom pre cestovný ruch v Poľsku a Slovenským inštitútom vo Varšave.

Na podujatí sa predstavila hudobná skupina Námestovský dixieland, rôzne ľudové súbory prezentujúcu typickú slovenskú hudbu a svoje drotárske umenie predstavil aj pán Smržík z Námestova, pracovníci Oravského múzea pod vedením riaditeľky Márie Jagnešákovej pripravili „živú pozvánku“ v podobe upírov, ktorí zaujali malý aj veľkých. Okrem Oravy sa na medzinárodných trhoch predstavili aj iné slovenské regióny, ktoré sa taktiež tešia vysokej návštevnosti poľských turistov. Pre návštevníkov bol na pódiu umiestnenom na hlavnom námestí pripravený bohatý celodenný program, vďaka, ktorému mohli poľskí ale ja zahraniční turisti ochutnať trochu slovenskej kultúry.