Späť

Reštaurovanie Ptolemaiovho atlasu

Dolný Kubín, 30.5. 2019 –Oravské múzeum v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sa v roku 2018 zapojilo do programovej výzvy „Odborné ošetrenie zbierkových fondov“ Fondu na podporu umenia s projektom „Reštaurovanie Ptolemaiovho atlasu“. Fond na podporu umenia podporil tento projekt sumou 2 100 €, vďaka čomu bolo možné uskutočniť odborné reštaurovanie vzácneho diela z fondu Bibliotéky Čaplovičiany.

Výsledkom odborného ošetrenia je zreštaurovanie historickej knižnej väzby Ptolemaeus, Claudius:  Ptolemaevs Avctvs Restitvtvs. Emacvlatvs. Cvm Tabvlis Veteribvs Ac Novis z roku 1520, ktorá okrem vzácnych máp obsahuje supralibros Juraja Turza V. Jedná sa o pamiatku tlačenú čiernou tlačiarenskou farbou na ručnom papieri vyššej gramáže s ručne kolorovanými mapami.

Zreštaurovanie Ptolemaiovho atlasu je pre nás o to cennejšie, že v roku 2019 si pripomíname 180. výročie darovania Bibliotéky Čaplovičiany Orave. Unikátnu zbierku vzácnych kníh tvorí takmer 94 000 knižničných jednotiek.

fond na podporu umenia

Zdroj: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava
biblioteka@oravskemuzeum.sk
www.oravskemuzeum.sk

Oznam/annoucement/ogłoszenie

SK:

Vážení návštevníci!

Na základe aktuálnej situácie na Slovensku spojenej s potenciálnou nákazou COVID 19 (koronavírus) sú s platnosťou od 11.3.2020 až do odvolania Oravský hrad, Oravská lesná železnica a Čaplovičova knižnica zatvorené.

Za pochopenie ďakujeme.

ENG:

Dear visitors!

Due to the situation in Slovakia in case COVID 19 (Coronavirus) will be the Orava Castle, Orava Forest Railway and Čaplovičian Bibliotheque from 11.3.2020 until recall for the visitors closed.

Thank you for your understanding.

PL:

Szanowni zwiedzający!

W związku z aktualną sytuacją na Słowacji wynikającą z potencjalnego zakażenia COVID 19 (Koronawirus) są Zamek orawski, orawska Kolejka Leśna i Biblioteka Čaploviča  od 11.3.2020 aż do odwołania zamknięte.

Dziękujemy za wyrozumiałość.