Späť

Reštaurovanie Ptolemaiovho atlasu

Dolný Kubín, 30.5. 2019 –Oravské múzeum v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sa v roku 2018 zapojilo do programovej výzvy „Odborné ošetrenie zbierkových fondov“ Fondu na podporu umenia s projektom „Reštaurovanie Ptolemaiovho atlasu“. Fond na podporu umenia podporil tento projekt sumou 2 100 €, vďaka čomu bolo možné uskutočniť odborné reštaurovanie vzácneho diela z fondu Bibliotéky Čaplovičiany.

Výsledkom odborného ošetrenia je zreštaurovanie historickej knižnej väzby Ptolemaeus, Claudius:  Ptolemaevs Avctvs Restitvtvs. Emacvlatvs. Cvm Tabvlis Veteribvs Ac Novis z roku 1520, ktorá okrem vzácnych máp obsahuje supralibros Juraja Turza V. Jedná sa o pamiatku tlačenú čiernou tlačiarenskou farbou na ručnom papieri vyššej gramáže s ručne kolorovanými mapami.

Zreštaurovanie Ptolemaiovho atlasu je pre nás o to cennejšie, že v roku 2019 si pripomíname 180. výročie darovania Bibliotéky Čaplovičiany Orave. Unikátnu zbierku vzácnych kníh tvorí takmer 94 000 knižničných jednotiek.

fond na podporu umenia

Zdroj: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava
biblioteka@oravskemuzeum.sk
www.oravskemuzeum.sk