Rašeliniská vrchoviskové – európsky unikát poľsko-slovenského pohraničia

Na Oravskom hrade a v Chocholove vzniknú do konca roka 2018 unikátne, multimediálne prírodovedné múzeá. Cezhraničný projekt obce Čierny Dunajec a Oravského múzea v Dolnom Kubíne je schválený na dofinancovanie!

Dolný Kubín, 20.2.2017 – Oravské múzeum v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sa v piatok 17.02.2017 dozvedelo výbornú správu.

Rozhodnutie o dofinancovaní výstavby dvoch multimediálnych prírodovedných múzeí na pohraničí Poľska a Slovenska v rámci projektu Rašeliniská vrchoviskové – európsky unikát poľsko-slovenského pohraničia dňa 15.02.2017 potvrdil výbor monitorujúci Program Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020. Projekt bude realizovaný od marca 2017 obcou Čierny Dunajec (hlavný partner ) v spolupráci s Oravským múzeom Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Hodnota projektu je: 1.307.697,71 EUR, z toho dofinancovanie Európskym fondom regionálneho rozvoja predstavuje 85% vo výške 1.061.876,33 EUR.

Projekt je priekopníckou myšlienkou v oblasti ochrany a sprístupnenia rašelinísk. Hlavnou myšlienkou projektu je šírenie osvety o cezhraničných oblastiach rašelinísk, ktoré sú cennou súčasťou regiónov Podhalia a Oravy. Multimediálne prírodovedné múzeá budú otvorené v dvoch historických budovách – v pôvodnej poliklinike v Chocholove a v budove fary (18. storočie) na hlavnom nádvorí Oravského hradu. Ich účelom bude ochrana, prezentácia a sprístupnenie tohto unikátneho cezhraničného prírodného dedičstva turistom a obyvateľom týchto lokalít. Interaktívne a audiovizuálne expozície venované rašeliniskám poľsko-slovenského pohraničia budú využívať moderné formy ako napríklad multimediálnu mapu rašelinísk, výklad s rašelinou, stanovisko s mikroskopmi určené na rôzne experimenty, simulátor, veľké modely napr. zákonom chránenej rosičky, prezentáciu filmu o rašeliniskách. Expozície budú mať „samoobslužný” charakter – „sprievodcom” v Chocholove, ktorý bude rozprávať o rašeliniskách a prevedie Vás daľšími expozíciami, bude tetrov – symbol rašelinísk a zákonom chránený druh živočícha.

Okrem toho obec Čierny Dunajec plánuje výstavbu a označenie dvoch častí turisticko-cyklistických chodníkov v dĺžke 3,68 km aj s infraštruktúrou, ktoré budú súčasťou už existujúcej cezhraničnej historicko-kultúrno-prírodovednej cyklistickej trasy okolo Tatier. Týmto spôsobom sa prepojí prírodovedné múzeum v Chocholove s oblasťou oravsko-novotarských rašelinísk. Jedným z dvoch plánovaných stanovísk na trase bude v rámci projektu zreštaurovaný vagón úzkorozchodnej železničky spred 100 rokov, z obdobia rakúsko-uhorskej monarchie, ktorý bude reprezentovať techniku využívanú na ťažbu rašeliny.

Okrem investičnej činnosti budú prebiehať tiež rôzne marketingové a propagačné aktivity ako napr. vydanie série publikácii, aktivácia internetovej stránky týkajúcej sa projektu a múzeí rašelinísk, realizácia animovaného filmu o rašeliniskách, internetová súťaž týkajúca sa vedomostí o rašeliniskách, organizovanie cyklu vyučovacích hodín pre deti a mládež v múzeách rašelinísk, zahŕňajúc prechádzky po turisticko-cyklistickom chodníku so sprievodcom, ale tiež verejnosti prístupné semináre organizované Oravským múzeom na tému rašeliniská.

Zoznam schválených projektov:

Informácie týkajúce sa stretnutia monitorovacieho výboru:

Zdroj:

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava