Oravské múzeum získalo na medzinárodnom turistickom veľtrhu v poľskom meste Zabrze ocenenie za Najzaujímavejší stánok

Oravský Podzámok, 10. 4. 2017 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sa v dňoch 6. – 8. 4. 2017 po šiesty raz prezentovalo na Medzinárodnom turistickom veľtrhu v poľskom banskom meste Zabrze.

Bohatý program deviateho ročníka „Międzynarodowych Targov Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej“ začal už vo štvrtok odbornou konferenciou na tému „Atrakcyjna narracja jako siła przyciagajaca ruch turystyczny do dziedzictwa przemysłowego“. V poobedňajšom bloku Debata, ktorú viedol prezident Poľskej izby turistiky pán Grzegorz Chmielewski, bola hosťom i riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková so svojim príspevkom „Ako prilákať návštevníka do expozície, s dôrazom na výber sprievodcov, lektorov a spoluprácu s cestovnými kanceláriami – incoming.“ Okrem nej boli účastníkmi debaty Jacek Delert – viceprezident komisie sprievodcov PTTK, Ewa Weintrit – majiteľka cestovnej kancelárie Ave, Katarzyna Kulinska – Pluta – Gmina Žarki a Petr Krč – viceprezident Českej izby turistiky.

Tento rok bol hlavným partnerom región Vallagarina mesto Rovereto a Trentino, ktoré v Zabrze predstavili svoju národnú kultúru. Dvojdňového veľtrhu v hale Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji sa zúčastnilo 80 vystavovateľov, zástupcovia inštitúcií, priemyselných kultúrnych pamiatok, múzeí, miest a regiónov z Poľska, Slovenska, Česka, Francúzska, Ukrajiny, Nemecka, Belgicka, Ruska a Talianska.

Oravské múzeum predstavilo formou pútavého stánku svoje najnavštevovanejšie expozície – Oravský hrad a Oravskú lesnú železnicu v Oravskej Lesnej. Okrem toho propagovali pracovníci múzea aj celý Žilinský kraj a Oravský región – novinky, zaujímavé atrakcie, podujatia, gastronómiu i ubytovacie možnosti. Veľký úspech mala ochutnávka tradičných špecialít, medzi ktorými boli bryndzové halušky. Záujem zo strany návštevníkov i ostatných vystavovateľov bol organizátormi odmenený v podobe prestížneho ocenenia, ktoré Oravské múzeum získalo za „Najzaujímavejší stánok“.

O medzinárodné podujatie sa zaujímali i televízne a rozhlasové médiá. Pre rádio SILESIA poskytla rozhovor riaditeľka Oravského múzea. Veľkým prínosom pre všetkých zúčastnených boli aj rôzne rokovania s predstaviteľmi viacerých inštitúcií, organizácií a cestovných kancelárií, ktoré priniesli množstvo kontaktov a potenciálnych partnerov do budúcej spolupráce. „ Veríme, že aj tohtoročná účasť Oravského múzea na medzinárodných turistických veľtrhoch prinesie ovocie vo forme nových návštevníkov, ktorí budú chcieť spoznať turisticky atraktívny Oravský región,“ povedala Mária Jagnešáková, riaditeľka Oravského múzea.