Oravské múzeum otvára brány Oravského hradu

Oravský Podzámok 25. apríl 2017 – Oravské múzeum, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj si tento rok pripomína 750. výročie prvej písomnej zmienky o Oravskom hrade a 450.výročie narodenia Juraja Thurza. V dňoch 29.4. – 1.5.2017 Oravské múzeum otvára brány Oravského hradu a pri tejto príležitosti pripravilo už tradičné podujatie Thurzove slávnosti s bohatým kultúrnym programom a historickým jarmokom. V sobotu začne na Hlavnom nádvorí o 13:00 hod. program, v ktorom gróf Abaffy privíta Juraja Thurza a na jeho počesť mu svoje umenie predvedú šermiari, predstaví sa detský folklórny súbor Oravanček, zaznie gajdošské hudobné pásmo Ozveny hradných múrov i dramaticko-hudobný recitál Vohľady. Slávnosti pokračujú nedeľným programom, kde bude obcou Oravský Podzámok o 12:00 hod. prechádzať historický sprievod s kráľom Rudolfom II. a jeho družinou. Program bude pokračovať svätou omšou o 13:00 hod. v Kaplnke sv. Michala na Oravskom hrade, ktorú bude celebrovať dekan Mgr. Blažej Dibdiak a o 14:00 hod. na Hlavnom nádvorí návštevníci uvidia šermiarske vystúpenia, dobovú i ľudovú hudbu, dvorské tance, divadelné predstavenia a zaujímavé aktivity pre deti. Thurzove slávnosti zakončíme v pondelok 1.5.2017, kde historická prehliadka hradu bude obohatená o rytierske súboje, dobovú hudbu a tradičný historický jarmok. Počas slávnosti budú predlžené otváracie hodiny Oravského hradu od 8:30 do 18:00 hod..

Na novú sezónu sme pripravili niekoľko noviniek. Súčasťou historickej prehliadky v Korvínovom paláci je po rekonštrukcii opäť zaradená slúžkina miestnosť, spálňa a v priebehu mesiaca máj i miestnosť budoáru. V mesiaci máj sa na Oravskom hrade bude konať celoslovenské kolo IQ olympiády. Súťaže sa zúčastnia žiaci základných škôl a prvého stupňa osemročných gymnázií z celého Slovenska a svoj intelekt si zmerajú pri riešení logických úloh. V druhej polovici mája pripravujeme v Hradnej dvorane výstavu zameranú na sklomaľby zo zbierkového fondu Oravského múzea. V letných mesiacoch si návštevníci budú môcť pozrieť časť zreštaurovaných priestorov Thurzovho paláca. Vzhľadom k tomu, že Oravský hrad je rozsiahly komplex zložený z 27 objektov. Ponúkame tri okruhy na prehliadku Oravského hradu.

Posledný aprílový víkend môžu návštevníci navštíviť i expozíciu Oravskej lesnej železnice. V nedeľu 30.apríla 2017 je pre návštevníkov pripravené podujatie „Staviame my máje“ so začiatkom o 12:00 hod. v areáli stanice Tanečník. Tradície spojené so sviatkom 1.mája priblíži folklórny súbor Tanečník z Oravskej Lesnej. „Veríme, že návštevníci využijú predlžený víkend a vyberú si z bohatej ponuky Oravského múzea. Pripravili sme pre nich bohatý historický program, ktorý sa bude niesť v zamení dobovej atmosféry 16. – 17. storočia, kedy si pripomenieme 750. výročie prvej písomnej zmienky o oravskom hrade a 450. výročie narodenia jedného z najvýznamnejších majiteľov Oravského hradu – Juraja Thurza“, povedala riaditeľka múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.

zdroj: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava