Späť

Návraty do nedávnej minulosti

Dolný Kubín, 11. 9. 2017 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, dňa 11. septembra 2017 otvorilo vo výstavnom priestore Florinovho domu v Dolnom Kubíne výstavu pod názvom Návraty do nedávnej minulosti.
V 2. polovici 20. storočia sa štýl bývania a života veľmi zmenil. Začala mohutná výstavba panelákov, do ktorých sa nasťahovali obyvatelia a prispôsobili tomu i zariadenie a spôsob života. Zmeny boli viditeľné i na Orave, ktorá až do druhej svetovej vojny bola v podstate agrárnou oblasťou. Budovanie priemyslu a infraštruktúry viedlo k tomu, že v mestečkách ako Dolný Kubín, Trstená, Námestovo alebo Tvrdošín vznikali nové mestské štvrte s murovanými domami a panelákmi s veľkým počtom nájomných domov. Obyvatelia nových domov a bytov sa inšpirovali modernými trendmi bývania a domáce spotrebiče, médiá a dopravné prostriedky sa stali rovnako neodmysliteľnou súčasťou výbavy domova ako nábytok, koberce a oblečenie.
Výstava je zameraná na štýl bývania v 60. a 70. rokoch 20. storočia a prezentuje tie obyčajné veci, ktoré sa v tom období používali v bežnej domácnosti, a ktoré sa už v súčasnosti stali zbierkami.
Výstava potrvá do 22. 10. 2017.

Zdroj: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Doplnom Kubíne
www.oravskemuzeum.sk
historia@oravskemuzeum.sk
militaria@oravskemuzeum.sk

Návraty do nedávnej minulosti 2017 Návraty do nedávnej minulosti 2017 Návraty do nedávnej minulosti2017