Späť

Návraty do nedávnej minulosti

Dolný Kubín, 11. 9. 2017 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, dňa 11. septembra 2017 otvorilo vo výstavnom priestore Florinovho domu v Dolnom Kubíne výstavu pod názvom Návraty do nedávnej minulosti.
V 2. polovici 20. storočia sa štýl bývania a života veľmi zmenil. Začala mohutná výstavba panelákov, do ktorých sa nasťahovali obyvatelia a prispôsobili tomu i zariadenie a spôsob života. Zmeny boli viditeľné i na Orave, ktorá až do druhej svetovej vojny bola v podstate agrárnou oblasťou. Budovanie priemyslu a infraštruktúry viedlo k tomu, že v mestečkách ako Dolný Kubín, Trstená, Námestovo alebo Tvrdošín vznikali nové mestské štvrte s murovanými domami a panelákmi s veľkým počtom nájomných domov. Obyvatelia nových domov a bytov sa inšpirovali modernými trendmi bývania a domáce spotrebiče, médiá a dopravné prostriedky sa stali rovnako neodmysliteľnou súčasťou výbavy domova ako nábytok, koberce a oblečenie.
Výstava je zameraná na štýl bývania v 60. a 70. rokoch 20. storočia a prezentuje tie obyčajné veci, ktoré sa v tom období používali v bežnej domácnosti, a ktoré sa už v súčasnosti stali zbierkami.
Výstava potrvá do 22. 10. 2017.

Zdroj: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Doplnom Kubíne
www.oravskemuzeum.sk
historia@oravskemuzeum.sk
militaria@oravskemuzeum.sk

Návraty do nedávnej minulosti 2017 Návraty do nedávnej minulosti 2017 Návraty do nedávnej minulosti2017

Oznam/annoucement/ogłoszenie

SK:

Vážení návštevníci!

Na základe aktuálnej situácie na Slovensku spojenej s potenciálnou nákazou COVID 19 (koronavírus) sú s platnosťou od 11.3.2020 až do odvolania Oravský hrad, Oravská lesná železnica a Čaplovičova knižnica zatvorené.

Za pochopenie ďakujeme.

ENG:

Dear visitors!

Due to the situation in Slovakia in case COVID 19 (Coronavirus) will be the Orava Castle, Orava Forest Railway and Čaplovičian Bibliotheque from 11.3.2020 until recall for the visitors closed.

Thank you for your understanding.

PL:

Szanowni zwiedzający!

W związku z aktualną sytuacją na Słowacji wynikającą z potencjalnego zakażenia COVID 19 (Koronawirus) są Zamek orawski, orawska Kolejka Leśna i Biblioteka Čaploviča  od 11.3.2020 aż do odwołania zamknięte.

Dziękujemy za wyrozumiałość.