Na Oravský hrad priletia „Vtáci prelietaví“

Oravský Podzámok 28.6.2018 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, pripravilo na prvý prázdninový víkend pre návštevníkov Oravského múzea niekoľko zaujímavých noviniek.

Oravské múzeum patrí medzi jedno z najstarších múzeí na Slovensku. V roku 2018 si pripomína vzácne jubileum –  150 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti sme na začiatok prázdnin pre všetkých priaznivcov Oravského múzea pripravili v nedeľu 1.7.2018 koncert s názvom Vtáci prelietaví na Oravskom hrade. Koncert začne o 14:00 h na nádvorí Oravského hradu, v prípade nepriaznivého počasia sa presunie do Kaplnky sv. Michala na Oravskom hrade. Predstavia sa Vám vynikajúci herci a zároveň speváci zo Slovenského komorného divadla v Martine, ako napr. František Výrostko, Marek Geišberg, Nadežda Vladařová, Dano Žulčák . Vtáci prelietaví je názov nového pesničkového projektu kapely ViacMenejTrio. Vznikol na základe textov Feďa Výrostka, ktorý je spolu s Ľubom Šamom a Tónom Jarom mladším zároveň spoluautorom hudby.

„Verím, že návštevníci Oravského hradu ocenia kultúrny program, ktorý sme pre nich pri príležitosti 150. výročia pripravili. Novinkou tohtoročnej sezóny  je aj redizajn internetovej stránky Oravského múzea a  promo video o Oravskom hrade. Pri príležitosti otvorenia letnej, prázdninovej turistickej sezóny v sobotu 30.júna 2018 začíname v predajni suvenírov v TIC pod Oravským hradom s predajom euro suvenír bankovky s motívom Oravského hradu“, povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Z dôvodu sanácie vnútorného brala na Oravskom Hrade od 09.10.2019 až do odvolania bude zmenené trasovanie základného okruhu nasledovne: I.brána, II.brána, Južný bastión – tunel, III. brána, Hlavné nádvorie, I. nadzemné podlažie Thurzovho paláca, Západná bašta, Korvínov palác, Palác Jána z Dubovca a Obytná veža. Trasa Malého okruhu sa nemení, Veľký okruh počas trvania prác nebude prístupný.῾

Due to remediation of the inner castle reef of the Orava Castle from 09.10.2019 until recall, the tour route of the Main tour will be changed. The tour will lead as follows:  I.castle gate, II.castle gate, Southern Bastion – tunnel, III.castle gate, main court, II. floor of the Thurzo palace, Western bastion, Corvinus Palace, Palace of John Dubovec and Donjon. The route of the Small tour will not change, but the Big tour will be inaccessible.

Z powodu prac konserwatorskich skały, znajdującej się wewnątrz kompleksu Zamku Orawskiego od 09.10.2019 r. aż do odwołania trasa podstawowej pętli zwiedzania zostanie zmieniona w następujący sposób: I brama, II brama, bastion południowy – tunel, III brama, dziedziniec główny, I kondygnacja nadziemna pałacu Thurzonów, baszta zachodnia, pałac Korwina, pałac Jána z Dubovca i wieża mieszkalna. Trasa Małej pętli zwiedzanie nie ulegnie zmianie, natomiast Duża pętla będzie wyłączona ze zwiedzania do zakończenia prac.