Deň v stredoveku na Oravskom hrade, Ruky rezbára na Oravskej lesnej železnici

Oravský Podzámok, 1.8.2017 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, pripravilo pre návštevníkov Oravského hradu na nedeľu 1.8.2017 podujatie pod názvom „Deň v stredoveku“ a na Oravskej lesnej železnici sa bude konať rezbársky plenér pod názvom „Ruky rezbára“.
Program na Hlavnom nádvorí Oravského hradu bude prebiehať od 12:00 do 17:00 hod. Súčasťou programu bude ukážka spôsobu života rytierov, dobová hudba, sokoliarske i fakírske umenie, orientálne tance i vtipné scénky. Pre deti je pripravená aktivita „Staň sa rytierom Dračieho rádu“, ktorá spočíva v zvládnutí skúšky odvahy, skúšky chrabrosti a skúšky šikovnosti. Realizácia tejto aktivity je pokračovaním udržateľnosti projektu „História je svedkom doby, životom pamiatky a majstrom života v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika. Počas celého dňa bude na nádvorí prebiehať historický remeselný jarmok, kde remeselníci predvedú svoju zručnosť.
Areál Oravskej lesnej železnice sa stane miestom, kde od stredy 2.8. do nedele 6.8. predvedú na rezbárskom plenéri svoju zručnosť traja umelci s oravskými koreňmi. Výsledkom ich práce bude drevená plastika medveďa, zbojníka a sovy, ktoré po skončení plenéru nájdu svoje miesto v areáli železnice. Nedeľné popoludnie návštevníkom železnice spríjemnia talentovaní heligonkári z Rabče
„Prostredníctvom zaujímavého kultúrneho programu na Oravskom hrade sa návštevníci prenesú naspäť do stredoveku a zoznámia sa s dávnym spôsobom života. Na Oravskej lesnej železnici budú môcť zasa návštevníci za pomoci šikovných rúk rezbárov odkryť tajomstvo, ktoré sa ukrýva v dreve“, povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.
Tešíme sa na Vašu návštevu.

Zdroj: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava