Autorská výstava Braňa Jánoša – Stretnutie

Oravský Podzámok, 6.5.2022 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja  otvorilo dňa 5. mája 2022 v  Stĺpovej sále Renesančnej budovy v Oravskom Podzámku výstavu pod názvom Stretnutie.

Autorská výstava Braňa Jánoša, rodáka z Banskej Štiavnice, absolventa dizajnu na Strednej umeleckej škole v Kremnici odkrýva jeho komornú a interiérovú tvorbu, ale aj monumentálne práce v architektúre. Autor žije a tvorí vo Vyšnom Kubíne.

Výstavu otvorila riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková, ktorá sa prihovorila hosťom: „Symbolika sakrálneho umenia ho natoľko ovplyvnila, že si ňou rieši aj svoju životnú filozofiu. Tvorí priamo na mieste v bezprostrednom stretnutí s odtieňmi a náladou krajiny, čo pridáva na autentickosti obrazov. V jeho dielach sa často stretávame s motívom mačiatka, či iného tvora z ríše zvierat, či jabĺčkom. Na drevo sa snaží zachytiť životné príbehy vpísané do ľudských tvárí reálnych ľudí, ktorých nachádzal hlavne na oravských kopaniciach v lone divokej oravskej prírody. V ich tvárach je zobrazený ťažký život, tvrdosť i poddajnosť.“

Výstavu si návštevníci budú môcť pozrieť do 30.6.2022.