Týždeň s grófom Draculom na Oravskom hrade

Oravský Podzámok 16. augusta 2022   Oravské múzeum, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, na záver letných prázdnin pripravilo rôzne aktivity, ktoré sú zamerané na krvilačného grófa Draculu.

Pri príležitostí 100. výročia od natočenia prvého čierno-bieleho, nemého, hororového filmu, ktorý sa natáčal na Oravskom hrade Nosferatu – symfónia hrôzy, múzeum pripravilo pestrý program na celý týždeň.

Program začína v nedeľu 21.8.2022 podujatím V znamení draka , ktoré bude prebiehať na nádvorí Oravského hradu. Vystúpi dobová hudba Strigôň, Stražanovo bábkové divadlo s rozprávkou Gašparko a drak a nebude chýbať ani pravý rytier v zbroji.

V pondelok 22.8.2022 budeme na Hlavnom nádvorí premietať prvý hororový film Nosferatu – symfónia hrôzy.
Vstupné je 5,-€.
V prípade, že bude nepriaznivé počasie sa večerné kino zruší!

V utorok 23.8.2022 chceme upriamiť pozornosť na darovanie krvi, ktoré sa bude konať v Renesančnej budove v Oravskom Podzámku. Oravské múzeum v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou v Martine pozýva všetkých záujemcov, ktorí sú zdraví a chcú podporiť dobrú vec, nech prídu v čase od 10.00 do 13.00 h. darovať krv.
V ten istý deň o 16.00 v Stĺpovej sále Renesančnej budovy bude prebiehať odborná diskusia s dramaturgom, redaktorom a moderátorom Vladimírom Hanuliakom a historikom Oravského múzea Martinom Chmelíkom  a bude venovaná hororovému filmu.
Vstup na prednášku je voľný!
Po prednáške budú môcť návštevníci absolvovať aj komentovanú prehliadku Oravského hradu s historikom múzea.
Vstup na prehliadku je  za poplatok 10€/osoba!

24.8.2022 v stredu bude na Hlavnom nádvorí koncert muzikálovej speváčky Mirky Partlovej so začiatkom o 18.30 h.
Mirka Partlová je známa najmä z muzikálov Hamlet, Rómeo a Júlia, Bedári, Na skle maľované, Neberte nám princeznú, Mačky a iné. Na koncerte zaznejú i známe piesne z muzikálu Dracula.
Vstupné:13€/osoba.
Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na  https://vstupenky.oravskemuzeum.sk/.

25.8.2022 vo štvrtok  od 10.00 – 15.00 h. múzeum pre deti pripravilo program  Nosferatu pre deti, ktorého súčasťou budú interaktívne , tematické tvorivé dielne, maľovanie na tvár a pod.

26.8.2022 v piatok týždeň s Draculom bude končiť reprízou obľúbenej a najviac navštevovanej nočnej prehliadky Dracula – Upír Nosferatu.
Prehliadka bude prebiehať každých 15 minút v čase od 20.00 do 1.00 h.
Vstupné: 13€/dospelá osoba, 9€/študent/dieťa/dôchodca.
Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na  https://vstupenky.oravskemuzeum.sk/.

„Na celý týždeň sme pripravili bohatý kultúrny program a veríme, že si z našej ponuky budú vedieť návštevníci vybrať. Myslíme na všetky vekové kategórie a do programu sme zaradili okrem zábavy, odborné témy, históriu a v neposlednom rade sme mysleli aj na záchranu ľudských životov, a to  darovaním krvi, do ktorej sa zapoja aj zamestnanci múzea.

Rok 1922 sa výrazne zapísal nielen do histórie kinematografie, ale aj do dejín Oravského hradu.  Dielo z éry nemého filmu je dodnes oceňované a zaslúžene mu patrí miesto v Zlatom fonde kinematografie. Pre Oravské múzeum má film okrem iného aj historickú hodnotu, sú v ňom zdokumentované pôvodné časti objektov Oravského hradu, ktoré už dnes neexistujú,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.