Slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Oravskej lesnej železnici

Oravský Podzámok 18. máj 2023   Oravské múzeum, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, pripravilo dňa 14.5.2023 slávnostné otvorenie hlavnej letnej turistickej sezóny na Oravskej lesnej železnici. Podujatím „Keď odfúkne lokomotíva“ múzeum otvorilo už  XVI. turistickú sezónu. Po zimnej  prevádzke začala na Oravskej lesnej železnici intenzívna príprava na hlavnú letnú turistickú sezónu. Prebehla kontrola a merania na  trati, do poriadku sa dával celý vozový park, čistil sa interiér expozícií, exteriérové priestory a pod. Riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková a riaditeľ odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja Martin Hromada o 13.00 hod. slávnostne vypravili na Sedlo Beskyd vlakovú súpravu s parnou lokomotívou Gontkulák.

„Pre návštevníkov sme pripravili bohatý kultúrny program, vystúpila hudobná skupina Sweet Little Chicks, sokoliari, heligonkári, nechýbala ani lesná pedagogika či viacerí remeselníci. Návštevníci mohli obdivovať vystavené exponáty v expozícii Gorali včera a dnes na Sedle Beskyd a tiež ochutnať tradičný kysnutý makový závin, ktorý nikdy nechýbal na slávnostných stoloch v tejto oblasti. V nástupnej stanici Tanečník sú tiež expozície, ktoré si návštevníci mali možnosť pozrieť v Remeselnom dome a aj vo výstavnom vozni Múzeum na koľajniciach je inštalovaná nová výstava pod názvom  „Málo známe železnice na Orave“. Na Oravskej lesnej železnici očakávame v tejto sezóne už 500-tisíceho návštevníka, na ktorého sa už teraz veľmi tešíme. Tento relatívne mladý produkt cestovného ruchu si získal stále miesto a patrí medzi najvyhľadávanejšie  atrakcie  na Orave,“ povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.