Oravské múzeum otvára hlavnú letnú turistickú sezónu na Oravskom hrade

Oravský Podzámok 26. apríl 2022   Oravské múzeum, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, otvára dňa 30.4. 2022 hlavnú letnú turistickú sezónu na  Oravskom hrade. Po dvojročnej prestávke múzeum pripravilo pre návštevníkov už tradičné podujatie pod názvom Thurzove slávnosti.  V sobotu 30.04.2022 o 13.00 hod. na Hlavnom nádvorí začína bohatý kultúrny program , historický a remeselný  jarmok. Gróf Abaffy privíta palatína Juraja Thurza a na jeho počesť sa predstavia šermiari, tanečníci, sokoliari i hradný šašo.  Slávnosti pokračujú  aj v nedeľu 01.05.2022 a obcou Oravský Podzámok o 12:00 hod. bude prechádzať historický sprievod s kráľom Rudolfom II. a jeho družinou. Svätú omšu o 13:00 hod. v Kaplnke sv. Michala na Oravskom hrade bude celebrovať vdp. dekan Doc. JCDr. Miloš  Pekarčík, PhD.  O 14:00 hod. začína program na Hlavnom nádvorí.

„Na hlavnú letnú turistickú sezónu sme pre návštevníkov pripravili niekoľko zaujímavých noviniek. Jednou z nich je sprístupnený priestor kazematu, ktorý sa nachádza v tuneli hradu. Myslíme aj na cyklistov a pripravili sme pre nich stojany na bicykle i odkladacie, uzamykateľné úložné boxy na batožinu, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti hradu. V tomto roku si pripomíname aj 100. výročie od uvedenia prvého čierno-bieleho hororového filmu „Nosferatu – symfonia hrôzy“, ktorý sa natáčal na Oravskom hrade a pre návštevníkov sme pripravili niekoľko zaujímavých programových formátov ako napríklad nočné prehliadky hradom, výstavu autorských prác študentov, koncerty, premietanie pôvodného filmu a mnoho ďalších aktivít. V Klenotnici Oravského hradu návštevníci uvidia pôvodný historický trezor z polovice 19. storočia, v Západnej bašte dve zreštaurované  historické delá z polovice 17. storočia. V Thurzovom salóne je vystavené faksimile – kópia historického denníka Juraja Thurza,“ povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.

Oravský hrad je počas pracovných dní v máji otvorený od 9.00  do 15.00 h a počas víkendu od 9.00 do 16.00 h. Návštevníci si môžu vybrať z troch okruhov.