Na Oravský hrad opäť zavíta Drakula

Oravský Podzámok, 28.2.2019 – Oravské múzeum, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, bude mať na Oravskom hrade prvý marcový víkend filmárov z Anglicka. Bude sa tu natáčať I. časť trojdielnej série filmu s upírskou tematikou pod pracovným názvom Drakula. V roku 1921 sa na Oravskom hrade natáčal prvý čiernobiely horor, na motívy románu Brama Stokera z roku 1897 Upír Nosferatu. Producentov inšpiroval Oravský hrad a aj pri tvorbe nového trojdielneho celovečerného filmu  „Dracula, the Rules of the Beast“ (vo voľnom preklade „Drakula, pravidlá beštie“),neobišli Oravský hrad.

Spoločnosť Hartswood Films, ktorá sa podieľala aj na tvorbe seriálu Sherlock, je producentom pre projekt spoločností BBC 1 a Netflix. Film je výsledkom spolupráce slovenskej spoločnosti Spectral spol. s.r.o. a umelcov z Veľkej Británie.

„Oravský hrad sa ocitne v hororovom filme a diváci z celého sveta budú mať možnosť vidieť jeho veľkoleposť a tajomnú mohutnosť. Natáčanie filmu je už druhým projektom s drakulovskou tematikou, ktorý v tomto období vznikol na Oravskom hrade.“ povedala riaditeľka oravského múzea Mária Jagnešáková.

Okrem Oravského hradu, ktorý je hlavnou lokalitou pre natáčanie, sa vo filme objavia aj Starý zámok a historické uličky v Banskej Štiavnici a aj niektoré časti z lokality obce Zuberec. Časť filmu sa bude vytvárať aj vo filmových štúdiách v Londýne, kde sa všetky materiály aj postprodukčne spracujú.

Tím, ktorý vytvára film: Steven Moffat a Mark Gatiss (autori), Jonny Campbell (režisér) a Tony Slater Ling (kameraman). V hlavných úlohách sa predstavia: Claes Bang (v úlohe Drakulu), Dolly Wells, John Heffernan, Lujza Richter ,Morfydd Clark, či Joanna Scanlan.

Premiéra filmu je naplánovaná na rok 2020 na platformách BBC a Netflix.