Ďalší zreštaurovaný historický koč –brička bude vystavený na Oravskom hrade

Oravský Podzámok, 02. február 2022 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava , ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, realizovalo z vlastných zdrojov komplexné reštaurovanie historického koča na prepravu osôb.
„Zub času, prírodné vplyvy, ale i neodborné ľudské zásahy sa podpísali na nevyhovujúcom stave zbierkového predmetu – koča na prepravu osôb s koženým krytom, ktorý patrí do správy Oravského múzea. Našou snahou bolo reštaurovaním zabezpečiť odbornú ochranu zbierkového predmetu, ale aj zlepšiť podmienky na jeho uchovávanie. Kočiar – brička bol vyrobený v rozmedzí rokov 1900 – 1950, no meno výrobcu je neznáme. Nápis s reliéfnym písmom na osiach kolies v nemeckom jazyku  JOHANN HRIBEK, WAGENLACKIERBER – TROPPAU poukazuje na české mesto Opava,“ povedala riaditeľka múzea Mária Jagnešáková.
Koč pozostáva z dvoch náprav, ktoré tvoria jeho kostru. Predná otočná a zadná, ktoré sú nosné a pripojené na drevenú časť koča. V prednej časti sa nachádza sedadlo pre kočiša a v zadnej je sedenie s možnosťou zakrytia koženou skladacou strechou. Vnútorná časť je čalúnená a vystupuje sa do nej pomocou kovových stupňovitých nášľapov. Nad prednou časťou je nad otočným kĺbom prednej nápravy umiestnený kozlík pre kočiša a po stranách kočiara sú vsadené lucerny. Na koči je čierna farebná úprava. Celková váha je cca 200 – 250kg, jeho dĺžka je 320cm,výška 200cm a šírka 170cm.
Najväčšia deštrukcia drevnej hmoty bola zaznamenaná na kolesách a strešnej konštrukcii. Menšie poškodenia boli spôsobené drevokazným hmyzom a mechanickým poškodením a kovové konštrukcie boli napadnuté koróziou. V dezolátnom stave sa nachádzali predovšetkým textilné a kožené doplnky.
Reštaurátorské práce realizoval Mgr. art. Jozefa Barinka, ktorý  prinavrátil historickému koču umelecko – historickú hodnotu, čím sa zamedzilo aj ďalšiemu hmotnému úpadku. Do Oravského múzea sa z reštaurátorských dielní vrátil nádherný zbierkový predmet, ktorý si budú môcť pozrieť návštevníci Oravského hradu.

narodopis@oravamuzeum.sk