Búrková kalamita na Oravskej lesnej železnici spôsobila zatvorenie prevádzky

Oravský Podzámok 28.auguta 2023   Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, zasiahla v sobotu 26.8.2023  intenzívna búrka, ktorá vážnym spôsobom ochromila prevádzku na Oravskej lesnej železnici. „Prívalové dažde a silný nárazový vietor sprevádzajúci sobotnú búrku lámal a vyvracal stromy v areáli Oravskej lesnej železnice. Vlak s turistami vypravený o 13.00 hod. bol po pár metroch kvôli silnému vetru  a nepriaznivému počasiu zastavený a rušňovodič dostal pokyn vrátiť sa okamžite späť. Na viacerých miestach bola kvôli popadaným stromom železničná trať po búrke neprejazdná. Najviac poškodeným úsekom bola stredná časť trate, strom padol tesne aj v blízkosti depa, škody sú aj na postavičkách v rozprávkovom lese. Nárazový vietor privial na trať viaceré balíky sena. Po tejto nepriaznivej situácií bola prevádzka okamžite zatvorená a  počas celej nedele sa pracovalo na odstránení škôd spôsobených poveternostnými podmienkami. Vážna situácia nastala v stanici Tanečník, kde hrozí nebezpečenstvo  pádu dvoch naklonených stromov na vysoké elektrické napätie ohrozujúce ľudské životy . Boli privolaní hasiči  a situácia bola nahlásená  na poruchovú linku distribučnej elektrickej spoločnosti na tel. čísle 0800 159 000.  Prevádzka OLŽ je zatiaľ zatvorená  a bude otvorená až po odstránení  život ohrozujúcich závad,“ povedala riaditeľka Oravského múza PaedDr. Mária Jagnešáková.