Výstava „Svetobežník T. H. Florin“

Dolný Kubín, 16. augusta 2023 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, pripravilo v pondelok 14. augusta 2023 o 16.00 hod. vo Florinovom dome v Dolnom Kubíne vernisáž výstavy v názvom „Svetobežník T. H. Florin“. Autori výstavy v krátkych príhovoroch priblížili prítomným životné osudy  dolnokubínskeho básnika, redaktora, diplomata, organizátora kultúrneho života a veľkého svetobežníka, ktorý vďaka svojim „túlavým topánkam“ precestoval polovicu sveta. Vystavené dobové fotografie, zaujímavá korešpondencia, osobné predmety z literárnych zbierok Oravského múzea, ako aj ukážky z tvorby dokumentujú skutočný obraz tohto výnimočného človeka. Na podujatí sa zúčastnil pán Ladislav Ballek, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Iránskej islamskej republike v Teheráne, ktorý sa živo zaujímal o osobnosť T. H. Florina v neformálnych rozhovoroch s pamätníkmi a ďalšími hosťami.

Riaditeľka Oravského múza PaedDr. Mária Jagnešáková pri tejto príležitosti povedala: „Theo Herkeľ Florin viedol mimoriadne zaujímavý a činorodý život. Hoci bol počas svojho života básnikom, redaktorom, diplomatom a organizátorom kultúrneho života doma aj v zahraničí, väčšina ľudí ho, žiaľ, stále pozná len ako básnika a organizátora Hviezdoslavových Kubínov. Florinova činnosť v žurnalistike, diplomacii či v odboji, dodnes neprenikla do širšieho povedomia verejnosti. Preto som nesmierne rada, že sa moji kolegovia z Literárnovedného oddelenia rozhodli, pri príležitosti tohtoročného 115. výročia narodenia a 50. výročia úmrtia tohto vzácneho človeka, pripraviť výstavu, mapujúcu práve tieto menej známe oblasti života Thea Herkeľa Florina.“

Výstava „Svetobežník T. H. Florin“ je sprístupnená širokej verejnosti do 12. novembra 2023 v priestoroch Florinovho domu v Dolnom Kubíne.

literarne@oravskemuzeum.sk

Galéria fotografií: