Vernisáž výstavy manželov Piačkovcov – Z rozprávok a piesní

Oravský Podzámok, 8.7.2022 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja dňa 7. júla 2022 v Stĺpovej sále Renesančnej budovy v Oravskom Podzámku, pripravilo vernisáž výstavy manželov Piačkovcov pod názvom Z rozprávok a piesní.

Výstavu otvorila riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková, ktorá privítala autorov výstavy Júliu a Igora Piačkovcov a všetkých pozvaných hostí. „Motívy vystavených výtvarných diel Igora Piačku vychádzajú z klasických rozprávok Boženy Nemcovej a Pavla Dobšinského a sú to aj knižné ilustrácie. Júlia Piačková vo svojej tvorbe čerpala inšpiráciu zo slovenských ľudových piesní. Diela na ktorých sú vyobrazené rôzne rozprávkové a mýtické postavy princezné, draci a rytieri  tematický  súvisia s hradom. Návštevníci Oravského hradu majú možnosť počas celého leta vidieť nádhernú, unikátnu tvorbu týchto talentovaných umelcov,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.

Júlia Piačková absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave.  Začínala ako textilná výtvarníčka a dizajnérka. Jej záujem sa postupne sústredil najmä na kresbu a grafiku. Pracovala na návrhu a spolupodieľala sa na výtvarnej realizácii gobelínu pre kanceláriu Prezidenta na Bratislavskom hrade. Od roku 1995 sa venuje aj tvorbe poštových známok, za ktoré získala mnohé ocenenia. Ako pedagogička odborných predmetov pôsobí na ZUŠ v Pezinku. Popri maliarskej, grafickej, textilnej a pedagogickej práci sa venuje aj krátkym literárnym dielam.

Igor Piačka absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave – odbor voľnej grafiky a knižnej ilustrácie. Od roku 1990 pôsobil ako odborný asistent na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde na katedre grafiky viedol kurz figurálnej kresby.
V súčasnosti pôsobí ako umelec v slobodnom povolaní. Venuje sa maľbe, grafike, kresbe, ilustrácii, ex libris a známkovej tvorbe. Za svoju prácu získal celý rad ocenení v domácom i zahraničnom prostredí. Dodnes navrhol  27 poštových známok, vytvoril 83 ex libris a podieľal sa na tvorbe viac ako 60 ilustrovaných kníh. Manželia Piačkovci absolvovali množstvo domácich i zahraničných výstav – celkovo 30 samostatných a 100 kolektívnych. Výstavu si návštevníci budú môcť pozrieť do 30.8.2022.