Slovenský deň kultúry vo Varšave

Oravský Podzámok, 12.10.2021 – Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Oravskom Podzámku, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sa 09.10.2021 zúčastnilo  Slovenského dňa kultúry vo Varšave. Podujatie organizovala mestská časť Varšavy- Ursynów v spolupráci so Slovenským inštitútom.

Obyvatelia Varšavy a Slováci žijúci vo Varšave mali možnosť prezrieť si niekoľko stánkov s tradičnými remeslami, predstavili sa aj turistické regióny a kultúrno-historické pamiatky.

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava prezentovalo najnavštevovanejšie expozície, Oravský hrad, Oravskú lesnú železnicu a Múzeum hrou formou veľkoplošných foto-bannerov. Návštevníci si v stánku mali možnosť pozrieť krátky VR film o Oravskom hrade cez 3D okuliare, rozdávali sa propagačné materiály, reklamné predmety pre najmenších ako sú : magnetky, maľovanky, pohľadnice a i. Nechýbala ani ochutnávka tradičných oravských syrov. Stánok múzea navštívil veľvyslanec Slovenskej republiky v Poľsku Andrej Droba a riaditeľ Slovenského inštitútu vo Varšave Adrián Kromka.

Na hlavnom pódiu sa počas celého dňa vystriedalo niekoľko hudobných telies :Hrdza, Ján Berky Mrenica a Gipsy jazz a i. Oravské múzeum na pódiu predstavilo svoje najznámejšie atrakcie a vyhlásilo súťaž o publikácie Oravského múzea. „Účasť na podujatí hodnotíme ako veľmi úspešnú. Varšava s počtom obyvateľov 2 milióny je pre Oravské múzeum veľmi zaujímavá a návštevníci z Poľska tvoria značnú časť návštevnosti v expozíciách múzea,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.