Spomienky z porcelánu

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj pripravilo v priestoroch Florinovho domu v Dolnom Kubíne výstavu s názvom „Spomienky z porcelánu“. Vystavené exponáty pochádzajú zo zbierkového fondu Oravského múzea a časť z nich je aj zo súkromnej zbierky.

V domácnostiach našich starých a prastarých mám porcelánové riady predstavovali cennosť. Servírovaním občerstvenia na vzácnom riade z porcelánu svojim hosťom prejavovali úctu. Porcelán je dokonalým symbolom tradícii a výrobky z neho sú veľmi blízke nášmu regiónu. Krása, elegancia , jemné tvary sú zrejme príčinou, prečo po nich gazdiné túžili. Porcelánové súpravy mali čestné miesto v presklených vitrínach vtedajších nábytkových zostáv.

České porcelánové manufaktúry, ktorých história je síce kratšia, no kvalitou tovaru sa v krátkom čase dokázali vyrovnať aj tým najslávnejším európskym porcelánkam. Dôkazom ich kvality a úspešnosti bol aj dopyt zo strany zákazníkov. Výborné výsledky a ocenenia dosiahli na mnohých svetových priemyselných výstavách a súťažiach.

Zbierkové predmety, ktoré patria do správy Oravského múzea P. O. Hviezdoslava pochádzajú z obdobia koncom 19. storočia a z priebehu 20. storočia a sú vyrobené v Čechách. S porcelánovým sortimentom veľmi úzko súvisí i sortiment produkovaný v továrňach zameraných na výrobu kameniny, ktoré sa nachádzali i na území Slovenska. Výstava je realizovaná aj vďaka projektu  FPU.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.