Nech to para tlačí

Oravské múzeum pozýva všetkých milovníkov kultúry a technických pamiatok na zaujímavé kultúrne podujatie s názvom „Nech to para tlačí“, ktoré sa bude konať v areáli Oravskej lesnej železnice. Cieľom podujatia je širokej verejnosti predstaviť inovatívne využitie nefunkčného vozňa po jeho obnove na expozičné účely. Súčasťou podujatia je vernisáž výstavy pri príležitosti 100. výročie vzniku Oravskej lesnej železnice. V rámci projektu Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava pripravilo tematickú výstavu, ktorá približuje návštevníkom pohnuté dejiny tejto technickej pamiatky od jej vzniku počas prvej svetovej vojny v roku 1918.

Súčasťou podujatia bude i bohatý kultúrny program, na ktorom sa predstaví Námestovský dixieland, ľudová hudba Beňušovci i netradičné ľudové pásmo venované prezentácií píšťal. Vyvrcholením bude muzikálový recitál najkrajších piesní z legendárneho predstavenia „Na skle maľované“ v podaní divadla DRaK. Pre najmenších návštevníkov bude počas celého víkendu v priestoroch vystavený zmenšený model železnice. Zaujímavosťou podujatia bude tradičný spôsob nakládky dreva ručným spôsobom na oplenový vozeň.

Podujatie sa uskutoční 9. septembra 2018 o 12:00h v areáli stanice Tanečník na Oravskej lesnej železnici. Časy odchodu vlakov zo stanice Tanečník: 9:30, 11:00, 13:45* (P), 15:30* (P) a 17:00h (P). Vstupenky je možné zakúpiť v pokladni OLŽ. Vstupenky na podujatie ani na jazdu vlakom nie je možné z organizačných dôvodov rezervovať.

(P) – Parná lokomotíva Gontkulák

* bezplatná jazda lokomotívou

 

Podujatie, výstava i komplexná obnova historického železničného vozňa sa realizuje v rámci projektu Múzeum na koľajniciach – objavujeme históriu úzkorozchodných železníc na poľsko – slovenskom pohraničí v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A PL-SK 2014-2020. Cezhraničný projekt vznikol v spolupráci s LOT Chocholowski (Lokálna turistická organizácia Chocholow).